3 rzeczy, których niemowlęta nie lubią w podczas kąpieli

Kąpiel niemowlęcia powinna być dla niego przyjemnym doznaniem. Często gdy kąpiemy dziecko przed snem, chcemy również by był to czas relaksu i wyciszenia. Zdarza się jednak, że nasze maleństwo nie jest zadowoline z kąpieli i zamiast skupić się na dokładnym umyciu jego ciałka zajmujemy się jego uspakajaniem… Co może być tego przyczyną? Poznaj 3 często popełniane przez rodziców błędy przy kąpieli.

Jasne światło

To naturalne, że chcemy dobrze widzieć nasze maleństwo w trakcie kąpieli. Chcemy dobrze zadbać o jego higienę i dokładnie wyczyścić jego skórę. Dlatego wielu rodziców układa wanienkę w miejscach mocno oświetlonych lub dostawia dodatkową lampkę skierowaną na wanienkę. Nikt nie lubi gdy lampa świeci mu prosto w twarz, tym bardziej Twój maluszek! Wystarczy zgasić główne światło, zapalić boczną lampkę, która nie jest skierowana bezpośrednio na wanienkę i dziecko znów będzie zadowolone z kąpieli.

Niepewność i pośpiech

Często dzieci płaczą przy kąpieli jeśli jesteśmy niepewni tego co robimy lub bardzo się spieszymy. Dzieci bardzo dobrze wyczuwają nasze emocje. Kąpiel powinna być dla dziecka czasem relaksu i wyciszenia, dlatego pośpiech jest niewskazany. Odpowiednio zaplanujmy kąpiel i nigdy nie róbmy tego na ostatnią chwilę. Ważną kwestią jest także pewny chwyt dziecka. Jeżeli nie wiemy jak trzymać dziecko w kąpieli skorzystajmy z porad osoby z większym doświadczeniem lub specjalisty.

Zimno

Pomieszczenie, w którym kąpiemy dziecko powinno mieć odpowiednią temperaturę. Idealna będzie taka, w której maluszek będzie się czuć swobodnie bez ubrania. Postarajmy się zatem kąpać nasze maleństwo w ciepłym pomieszczeniu i ewentualnie dodatkowo je dogrzać przed kąpielą. Jeżeli to niemożliwe warto zawinąć dziecko w pieluszkę tetrową zaraz po rozebraniu i w tej pieluszce włożyć je do wanienki. Podobnie po kąpieli – od razu zawińmy nasze maleństwo np. w rożek.

Więcej informacji na temat kąpieli noworodka i niemowlęcia znajdziesz w filmie: „Kąpiel, pielęgnacja, opieka”, w którym Magdalena Tomaszewska, położna z kilkunastoletnim doświadczeniem w klinice neonatologii opowiada m.in.:

– Jak powinna wyglądać pielęgnacja oczu, uszu, nosa, pępka, pośladków i zmiana pieluchy.

– Jak wykąpać noworodka? Schemat działania krok po kroku.

– Jak poradzić sobie w wyjątkowych sytuacjach np. na wakacjach?


Ten 26-minutowy, praktyczny materiał wideo jest dostępny w kursie online Bezpieczny Junior.

Dowiedz się więcej o naszym wyjątkowym kursie: