Bezpieczna podróż z dzieckiem – zasady postępowania w sytuacji wypadku samochodowego

Dla wielu z nas nieodłączną częścią tego dnia Wszystkich Świętych jest wyjazd. Jedziemy w rodzinne strony, odwiedzamy cmentarze, spotykamy się z rodziną. To niestety także czas wzmożonego ruchu na drogach i większej ilości wypadków. Upewnijmy się zatem, że wiemy jak postępować w przypadku kolizji drogowej. To niezwykle niebezpieczna sytuacja wywołująca ogromny stres, zwłaszcza gdy podróżujemy z naszym maleństwem. Jak prawidłowo się zachować w takiej sytuacji? Jakie kolejne kroki należy podjąć by zminimalizować ryzyko powstania większych szkód i obrażeń?

1. Najpierw zabezpiecz miejsca zdarzenia

To naturalne, że po wypadku chcemy najpierw zobaczyć czy nikomu z pasażerów nic się nie stało. Chcemy zatem sprawdzić stanu zdrowia dziecka i udzielić mu pomocy, jeżeli tego wymaga. To błąd.

Pierwszą czynnością, którą należy wykonać jest zabezpieczenie samochodu i zadbanie o jego odpowiednią widoczność. Jeżeli tego nie zrobimy, inny pojazd może uderzyć w nasze auto i powiększy rozmiar kolizji, sprawiając, że pasażerowie doznają dodatkowych obrażeń. Dlatego najpierw upewnij się, że jest bezpiecznie, a następnie przejdź do dalszych czynności.

dziecko-w-aucie-2

2. Pomóż poszkodowanym

Dopiero w następnym kroku należy sprawdzić stan poszkodowanych i udzielić im pomocy. Jeżeli konieczna jest ewakuacja dziecka z samochodu, to pamiętajmy o tym, że dziecko należy wyjąć z auta razem z fotelikiem! Dziecko powinno zostać w foteliku do czasu przyjazdu wykwalifikowanej pomocy medycznej, z wyjątkiem sytuacji, w której istnieje zagrożenie życia lub zdrowia i np. trzeba przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową.

Pozostawienie maluszka w foteliku ma na celu ograniczenie powstania potencjalnych dalszych obrażeń, zwłaszcza w obrębie kręgosłupa. Dopiero przybyły na miejsce ratownik medyczny oceni stan dziecka i w razie konieczności skieruje je do szpitala gdzie zostanie udzielona dalsza pomoc.

Dowiedz się więcej na temat szczegółowej procedury postępowania przy zabezpieczaniu miejsca zdarzenia oraz sposobów ewakuacji dziecka z samochodu w różnych sytuacjach.

W szkoleniu w formie materiału wideo „Wypadek samochodowy” Marcin Rybakowski, ratownik medyczny z wieloletnim doświadczeniem, pokaże jak należy zachować się w tej trudnej sytuacji. Jakie czynności należy kolejno wykonywać, na co zwrócić uwagę by zadbać o bezpieczeństwo swoje i swojego dziecka.