Gorączka? Jak rozpoznać, kiedy jest niebezpieczna, a kiedy niegroźna dla zdrowia małego dziecka?

Gorączka u małego dziecka może powodować strach o jego zdrowie i życie. Podwyższona temperatura jest jednak bardzo często normalnym zjawiskiem i nie musi być objawem choroby. Naucz się rozpoznawać, kiedy gorączka jest obroną organizmu, a kiedy staje jest niebezpieczna i należy udać się do lekarza.

Choroby u dzieci są zjawiskiem naturalnym. To wtedy dochodzi do rozwoju układu immunologicznego. Choroby najczęściej powodują wirusy – to przyczyna około 90% infekcji małych dzieci.

Co zrobić, gdy dziecko robi się ciepłe i stwierdzamy u niego gorączkę? Masz ochotę od razu jechać na pogotowie lub do lekarza? Jeśli widzisz, że dziecko daje się wziąć na ręce i nie ucieka przed twoim dotykiem, nie sztywnieje, nie ma innych objawów, które mogą cię niepokoić, a gorączka dopiero się zaczęła – poczekaj. Jadąc do przychodni lub na ostry dyżur możesz narazić malucha na kontakt z poważnie chorymi osobami i złapać infekcję.

Gorączka nie musi świadczyć o chorobie. Może je wywoływać np. ząbkowanie, szczepienia, które dziecko niedawno miało. Dziecko może być też zwyczajnie przegrzane. Sprawdzaj ciepłotę ciała dziecka na karku. Zimne nóżki i rączki nie świadczą o tym, że dziecku jest zimno – to po prostu specyfika nie do końca rozwiniętego krążenia małych dzieci, często omylnie brana za objaw wychłodzenia organizmu.

O gorączce dziecka mówimy dopiero wtedy, gdy ciepłota ciała przekroczy 38 stopni. Gdy wynosi 37,5–38 stopnia – jest to stan podgorączkowy.Pamiętamy też, że gorączka to pierwszy dobry objaw toczącego się procesu zapalnego, gdyż wtedy właśnie organizm się broni.

Co wówczas robić? Jak pomóc dziecku.

– należy ubrać dziecko dość lekko, nie przykrywać grubym kocem, tak jak miały z zwyczaju robić nasze mamy i babcie,

– podawać dziecku napoje – zasada jest taka, aby podawać tyle, ile dziecko chce wypić. Jeśli karmisz piersią przystawiaj dziecko często i na krótko,

– przyłóż do czoła chłodny kompres,

– jeśli to nie pomaga i gorączka się utrzymuje powyżej 38 stopni, podaj leki przeciwgorączkowe lub przeciwzapalne, np. paracetamol, ibuprofen. Jeśli to nie pomaga można podać czopek, która zadziała skuteczniej.

Kiedy jechać do lekarza albo na pogotowie? Zawsze wtedy, gdy podejrzewasz, że to coś poważniejszego, gorączka jest zbyt wysoka, a dziecko zaczyna niepokojąco się zachowywać!

Chcesz poznać objawy zachowań, które są sygnałem do udania się po pomoc? Dowiedz się więcej z Kursu: “Infekcje, gorączki, drgawki” BezpiecznyJunior.pl. Dowiesz się także, co zabrać ze sobą na Izbę Przyjęć albo do lekarza i o czym pamiętać.