Jak pomóc dziecku przetrwać upały?

Gdy upały dają się we znaki musimy zachować szczególną ostrożność. Wysokie temperatury są niebezpieczne zwłaszcza dla osób starszych i małych dzieci. Jak przetrwać upały z małym dzieckiem? Poniżej przygotowaliśmy zbiór porad na gorące dni:

Spacery

Staraj się unikać spacerowania w godzinach od 11 do 16. Zazwyczaj o tej porze temperatury są najwyższe. Lepiej wybrać się na spacer wcześnie rano lub wieczorem, gdy zrobi się chłodniej.

Unikaj przebywania na słońcu. Spacer i postoje planuj w taki sposób by dziecko przebywało w miejscu zacienionym np. w parkach z dużą ilością drzew. Posmaruj odsłonięte części ciała maluszka kremem dla małych dzieci z filtrem UVA/UVB (faktor powyżej 50). Pamiętaj, że słońce opala także w cieniu.

Nie stosuj się do zasady „o jedną warstwę więcej” ubierając swoje dziecko. Gdy temperatura sięga 30 stopni maluszkowi wystarczy pojedyncza warstwa odzieży. Ubieraj dziecko w lekkie i przewiewne ubranka.

Gdy dziecko na spacerze zaśnie oceń, czy należy przykryć cieniutkim kocykiem.

Sprawdzaj dotykając karku dziecka czy nie jest mu za ciepło lub za zimno. Jeżeli dziecko ma mokry kark to oznacza, że jest mu za gorąco.

Lepszym wyborem na spacer będzie wózek niż nosidełko. Przytulając się do Ciebie dziecku będzie jeszcze cieplej.

Zastanów się czy należy podnieść budkę wózka. Brak przepływu powietrza sprawi, że w wózku będzie jeszcze cieplej niż poza nim. Warto rozważyć opuszczenie budki a do ochrony przeciwsłonecznej wykorzystać parasolkę.

Jeżeli karmisz piersią przygotuj się częstsze karmienia. Jeżeli nie karmisz piersią pamiętaj o częstszym podawaniu dziecku wody. W trakcie upałów dziecko może nie chcieć jeść, ważne jest by dużo piło.

Podróże

Podróżując z dzieckiem warto zastosować się do kilku dodatkowych porad:

W podróż z małym dzieckiem najlepiej wybrać się wcześnie rano, gdy temperatura otoczenia jest niższa. Jeżeli mamy samochód z klimatyzacją korzystajmy z niej z umiarem.

Na szybach warto zawiesić osłonki przeciwsłoneczne by ochronić dziecko przed słońcem.

Nie zostawiamy dziecka w samochodzie ani na chwilę! Temperatura w stojącym samochodzie rośnie bardzo szybko i jest bardzo niebezpieczna dla dziecka.

W domu

W zależności od tego jakie temperatury panują w Twoim domu warto rozważyć zastosowanie się do tych zasad:

Zasłaniaj i ostrożnie wietrz pomieszczenia w ciągu dnia. Otwieraj okna w nocy. Z reguły w ciągu dnia na dworze jest cieplej niż w domu więc otwierając wszystkie okna na oścież możemy niepotrzebnie nagrzać mieszkanie. W nocy z kolei temperatura na zewnątrz spada i to dobry moment by przewietrzyć i obniżyć temperaturę wewnątrz. 

Warto stosować wiatraki, ale należy pamiętać by nie kierować ich bezpośrednio na dziecko. Dobrym pomysłem jest także stosowanie nawilżaczy powietrza.

Jeżeli pokój dziecka jest bardzo słoneczny temperatura w nim może być wyższa niż w innych pomieszczeniach. Zmierz temperaturę i rozważ przeniesienie łóżeczka dziecka do innego pokoju.

W upały należy kąpać dziecko codziennie. Dobrym pomysłem jest także przemywanie dziecka nawilżoną gąbką. Warto też częściej zmieniać pieluszkę i pozwolić pobyć dziecku chwilę bez niej.

Dowiedz się więcej na temat bezpieczeństwa, opieki i udzielania pierwszej pomocy dzieciom z wygodnych kursów online na BezpiecznyJuior.pl.