zadlawienie-u-dziecka

Niebezpieczne przedmioty i pokarmy – poznaj najczęstsze przyczyny zadławień u dzieci.

Czas dzieciństwa to okres, w którym najmłodsi codziennie poznają otaczający nas świat. Poznają nowe słowa, nowe miejsca jak i nowe przedmioty. Młodzi badacze świata często sięgają prostych technik w celu egzaminowania nowego obiektu. Często wybierają formę wkładania przedmiotów do buzi, co może stanowić niebezpieczeństwo dla dziecka. Dlatego tak ważna jest rodzicielska czujność, która może uchronić dziecko przed skupiskiem bakterii, dostających się do organizmu i przede wszystkim przed zadławieniem.

Przyczyny zadławień i zagrożenia

Zadławienia to przypadłość występująca najczęściej u małych dzieci. Niespełna jedna trzecia (30,5%) zadławień występuje u niemowląt, a ponad trzy czwarte (77,1%) u dzieci do 3 roku życia. Dane pokazują, że około 10,5% dzieci po zadławieniu wymaga leczenia szpitalnego.

Przyczyną zadławienia jest pojawienie się ciała obcego w drogach oddechowych. Ta sytuacja uniemożliwia dziecku swobodne oddychanie, co może prowadzić do niedrożności dróg oddechowych. O tę, zagrażającą życiu okoliczność jest wyjątkowo łatwo – wystarczy, że malec weźmie do ust małą zabawkę, klocek czy twardy pokarm jak np. jabłko, czy banana.  

Anatomia układu oddechowego dziecka sprawia, że zagrożenie wystąpienia zadławienia jest znacznie większe niż u dorosłych. Średnica gardła u dzieci jest mniejsza, dlatego wiele przedmiotów niegroźnych dla dorosłych stanowi zagrożenie dla dzieci. Zaaspirowany przedmiot może spowodować zahamowanie drożności dróg oddechowych i przepływu powietrza. W wyniku zadławienia może dość do niedotlenienia mózgu i zatrzymania krążenia, które w konsekwencji prowadzi do śmierci.

Przedmioty, które najczęściej prowadzą do zadławień

Dane dostarczone przez NEISS-AIP (National Electronic Injury Surveillance System-All Injury Program) wskazują, że wśród dzieci leczonych z powodu zadławienia, ponad połowa (59,5%) przypadków zadławień była spowodowana jedzeniem, a prawie jedna trzecia (31,4%) innymi ciałami obcymi.

Pożywienie, które było najczęstszym powodem zadławień to cukierki i gumy (19%). Inne produkty, które są niebezpieczne dla dzieci to: twarde cukierki, jabłka, pianki, żelki, kiełbaski, orzechy, winogrona i surowa marchew. Produkty te charakteryzują się podobnym kształtem i wielkością zbliżoną do wielkości dróg oddechowych dziecka. Serwując te pokarmy dziecku należy zwracać uwagę na wielkość podawanych kawałków i pilnować by posiłek przebiegał w spokoju.

Inne badanie wskazuje, że szczególnie niebezpieczne dla dzieci są hot-dogi i parówki. To one są najczęstszą przyczyną zgonów wśród dzieci, które uległy zadławieniu pokarmem (17%). Parówki mają cylindryczny kształt i wielkość zbliżoną do wielkości dróg oddechowych dziecka. W dodatku są sprężyste przez co mogą zaklinować się w części krtaniowej gardła i całkowicie odciąć dopływ powietrza do płuc.

Poza pokarmami niebezpieczeństwo dla dzieci stanową również małe przedmioty: drobne, koliste elementy i części zabawek, koraliki lub guziki z ubranek dziecięcych, kamyczki, baterie czy nienadmuchane balony. Te ostatnie są sporym zagrożeniem dla dzieci, ponieważ ich struktura w przełyku dostosowuje się do dróg oddechowych, co powoduje nieprzepuszczanie powietrza. Jedno z badań CSPA (Child Safety Protection Act) ukazało, że nienadmuchane, lateksowe balony były przyczyną aż 29% wszystkich zgonów z pośród zarejestrowanych przez 20 lat badania przypadków.

Kolejnym potencjalnym zagrożeniem są monety. Przykuwają uwagę dzieci błyszczącą powierzchnią, co może finalnie skutkować włożeniem pieniążka do buzi. Według badań NEISS-AIP 13% epizodów zadławień było spowodowanych monetami. Na szczęście w przypadku monet – najczęściej kończy się ich przełknięciem. Zazwyczaj przechodzą przez przewód pokarmowy dziecka nie powodując problemów zdrowotnych.

Pierwsza pomoc przy zadławieniu

Każdy rodzic powinien znać zasady udzielania pierwszej pomocy dzieciom przy zadławieniach. Warto też pamiętać, że pierwsza pomocy u niemowląt (do 1 roku życia) znacznie różni się od pierwszej pomocy u dzieci starszych (po 1 roku życia). Więcej na temat schematu postępowania przy zadławieniu niemowląt znajdziesz tu:

https://bezpiecznyjunior.pl/blog-zadlawienie-u-dziecka-poznaj-schemat-dzialania-i-przestan-sie-bac/

Zapraszamy również do zapoznania się z profesjonalnym kursem na stronie BezpiecznyJunior.pl. To przydatka wiedza, która nauczy Cię jak postępować, gdy dziecko ulegnie zadławieniu.