Oparzenia u dzieci. Naucz się reagować i zapobiegać.

 

Zachwytów nad niezwykle gładką skórą małego dziecka nie ma końca. Jest ona jednak o wiele bardziej wrażliwa niż skóra dorosłego. Warto o tym pamiętać i chronić dziecko przed niebezpiecznymi w skutkach i bolesnymi oparzeniami. Poznaj kilka zasad i ogranicz ryzyko wypadku do minimum.

Gdy dziecko zacznie pełzać lub raczkować Twoja uwaga jako rodzica nieco się wyostrzy. Zaczniesz przewidywać i zauważać potencjalne niebezpieczeństwa. Każdy dom czy mieszkanie są inne, ale najczęstszych przyczyn oparzeń jest zazwyczaj kilka i dobrze wiedzieć, jak ich uniknąć:

– wypracuj sobie nawyk gotowania na palnikach, które są usytuowane w drugim rzędzie na kuchence, czyli bardziej oddalone od gotującego,

– jeśli używasz palników znajdujących się bliżej, pamiętaj, aby uchwyty patelni i rondelków ustawiać do wewnątrz kuchenki w sposób niedostępny dla dziecka. Wypracuj sobie ten nawyk i „do znudzenia” przypominaj o nim wszystkim domownikom!

– możesz kupić osłonkę na kuchenkę i pamiętać o jej używaniu,

– naucz dziecko, że włączony piekarnik to coś niebezpiecznego. Wyjaśniaj i spokojnie tłumacz. Dziecko po pewnym czasie zacznie najprawdopodobniej unikać tego miejsca – choć oczywiście nie zwalnia nas to z przestrzegania wszystkich powyższych zasad bezpieczeństwa,

– jeśli pijesz gorącą kawę albo herbatę, nie bierz dziecka na kolana albo odsuwaj na środek stołu filiżankę. Centrum stołu albo odległe miejsce na kuchennym blacie to najlepsze miejsce dla Twojej kawy!

– zrezygnuj z obrusów, serwet i bieżników – dziecko będzie je regularnie ściągać i może skończyć się to tragicznie,

– zabezpieczaj kontakty i listwy – kup specjalne osłonki i nie wyjmuj ich zbyt szybko z gniazdek. Nawet starsze dzieci mogą wpaść na pomysł wsuwania do otworków małych przedmiotów lub palców, co może skończyć się oparzeniem,

– macie gości lub wybieracie się z wizytą do znajomych, którzy nie mają małych dzieci? Pamiętaj, że takie osoby nie posiadają wykształconego „instynktu” rodziców małego dziecka. Nie przewidują wszystkich niebezpiecznych sytuacji. Poproś o postawienie gorących napojów na środku stołu i nie bój się po prostu przestawić cudzej kawy, gdy ta stoi zbyt blisko krawędzi stołu. Dbasz o bezpieczeństwo swojego dziecka i każdy powinien to zrozumieć.

– płyny do czyszczenia przenieś na wyższą półkę w łazience lub zadbaj o dobre zabezpieczenie szafki,

– jesteście na biwaku z ogniskiem? Dziecko nie powinno biegać ani przebywać w bezpośredniej okolicy ognia. Może się potknąć i upaść wprost do paleniska!

– oparzenia słoneczne to również kategoria niebezpiecznych oparzeń – latem obowiązkowo zakładaj dziecku czapeczkę i smaruj dokładnie skórę kremem z filtrem 30-50 UVA i B przeznaczonym dla dzieci. Nie zapominaj o uszach i miejscu za uchem, całych dłoniach i stopach oraz takich miejscach jak: pachy i szyja. 

– pamiętaj: nie każdy zrozumie obawy rodziców małego dziecka. Znajomi czy rodzina mogą stwierdzić, że jesteś „przewrażliwiona”. Ciągłe straszenie dziecka niebezpieczeństwem nie jest oczywiście najlepszym pomysłem, ale czym innym jest zabezpieczanie przestrzeni i przewidywanie niebezpiecznych sytuacji.

Co w momencie, gdy pomimo wszelkich starań Twoje dziecko ulegnie oparzeniu?

Najważniejsze to być przygotowanym na taką sytuację. Wykwalifikowani ratownicy medyczni radzą na początku sprawdzić, czy dziecko jest bezpiecznie i czy wymaga resustytacji. Należy także ocenić stopień oparzenia. Jeśli skóra jest jedynie zaczerwieniona (np. po zbyt długiej ekspozycji na słońce) wystarczy mokry opatrunek i użycie pantenolu. W przypadku oparzenia drugiego stopnia, czyli gdy pojawiają się pęcherze należy schładzać oparzone miejsce pod bieżącą chłodną wodą przez około 10-15 minut i następnie przyłożyć mokry jałowy opatrunek oraz podać środki przeciwbólowe. Nie należy zanurzać w wodzie całego dziecka, gdyż może dojść do niebezpiecznej hipotermii.

Chcesz wiedzieć jak ocenić procent powierzchni oparzenia skóry? Jak rozpoznać stopień oparzenia? W jakich sytuacjach należy bezwzględnie jechać z dzieckiem do lekarza? Chcesz poznać, które obszary ciała są najbardziej wrażliwe na oparzenia i również wymagają wizyty u lekarza? Jak jeszcze przynieść ulgę w bólu? Jak rozpoznać, czy doszło do porażenia prądem elektrycznym i jak wówczas postępować?

Dowiedz się tego z kursu BezpiecznyJunior.pl. Ratownik medyczny udzieli najnowszych informacji na ten temat, pomoże zrozumieć niebezpieczeństwo oparzeń oraz postępowania w razie takiego wypadku.