Pierwsze wakacje z dzieckiem – jak się do nich dobrze przygotować?

Często pierwsze wakacje z dzieckiem kojarzą nam się z nie lada wyzwaniem, na które przygotowania musimy rozpocząć z dużym wyprzedzeniem czasu. Rzeczywiście, po części tak jest. W końcu to dla każdego zupełnie nowa sytuacja, dla nas jako rodziców i dla najmłodszych. Jednak, czy warto zrezygnować z urlopu i z formy wspólnego spędzania czasu? Przy odpowiednim przygotowaniu, jesteśmy w stanie spędzić naprawdę wartościowy czas z najbliższymi, nie martwiąc się o zmiany związane z wyjazdem. 

Spokojne, sprawdzone miejsce

Na pierwszy urlop warto jest się wybrać w znane i sprawdzone dla nas miejsca.  Bezpiecznym wyborem może być zatem urlop w Polsce, najlepiej w cichym i spokojnym otoczeniu. W szczycie sezonu, kurorty są oblegane przez tłumy wczasowiczów, ciężej jest nam spacerować z wózkiem, a ogólnie unoszący się gwar i hałas może okazać się dla dziecka rozpraszający i budzić jego niepokój. 

Trafionym wyborem mogą się również okazać kraje Europejskie, których klimat przypomina ten w Polsce. Podróżowanie na dalsze kontynenty polecamy zaplanować na kolejne lata, gdy maluszek trochę podrośnie, a duża zmiana klimatu i długa podróż nie będzie dla niego takim szokiem. Należy pamiętać również, że daleka podróż wiąże się ze szczepieniami, odpowiednimi do danego kontynentu i kraju. 

Odpowiedni termin

Planowanie wakacji z wyprzedzeniem może okazać się bardzo przydatnym rozwiązaniem w nowym, „rodzicielskim” życiu. Możemy nie tylko wybrać dogodny dla nas termin podróży, ale również skorzystać z atrakcyjnych ofert, które pozwolą nam zaoszczędzić fundusze na kolejne wydatki. Jeżeli chodzi o termin pierwszej podróży z najmłodszymi, warto jest się zastanowić nad urlopem poza szczytem sezonu letniego. W lipcu i sierpniu jest najwięcej turystów, dlatego korzystnym rozwiązaniem będzie wybranie się na wakacje na początku czerwca lub z początkiem września. Trudniej będzie nam wybrać dogodny termin w krajach Europejskich, tam wysokie temperatury zaczynają się już w czerwcu a kończą dopiero we wrześniu, zaś pobyt w lipcu i sierpniu w takich miejscach jak Włochy czy Hiszpania, może okazać się być bardzo uciążliwy zarówna dla dzieci jak i dla dorosłych. 

Krótka podróż

Kolejnym istotnym elementem planowania podróży jest stosowny wybór transportu, dlatego też warto jest zdecydować się na podróż samochodem. Jest to zdecydowanie najwygodniejsze rozwiązanie, nie mamy ścisłych ograniczeń związanych z bagażami a i czas podróży jest kompletnie uzależniony od nas. Przy dalszych wyprawach, należy pamiętać, że niemowlę nie powinno przebywać w foteliku dłużej niż godzinę bez przerwy, dlatego bardzo ważne jest planowanie regularnych postojów podczas podróży. Zalecane jest podróżowanie z samego rana lub w godzinach nocnych, wtedy ruch na drodze jest najmniejszy i temperatury sprzyjają jeździe samochodem. 

Co zabrać?

Podczas pakowania walizki dziecka, musimy pamiętać o tym, że należy być przygotowanym na każdy wariant pogodowy. Pogoda potrafi płatać nam różne figle, a my jako rodzice musimy być przygotowani na każdy scenariusz. Spędzanie czasu na przykład na plaży będzie znacznie przyjemniejsze, gdy zaopatrzymy się w namiot plażowy lub leżaczek. Kolejnym ważnym elementem zaopatrzenia są kremy ochronne z filtrem UV. Dla zapewnienia sobie chwili relaksu, warto jest zaopatrzyć się w zestaw ulubionych zabawek dziecka lub dmuchany basenik, tak aby dziecko mogło bezpiecznie bawić się w wodzie. 

Plan dnia

W trakcie wakacji, nie zapominajmy o harmonijnym rytmie dnia dziecka. Starajmy się nie wprowadzać drastycznych zmian związanych z urlopem. Karmienie, drzemki czy kąpiel powinny odbywać się o stałych porach. Dzięki temu rozwiązaniu każde z was skorzysta z wolnego czasu. Oczywiście, należy korzystać z dostępnych warunków klimatycznych, dlatego częste spacery są jak najbardziej wskazane! 

Załóżmy, że pierwsze wyjazdy z najmłodszymi są w dużej mierze uzależnione od potrzeb dziecka, dlatego na intensywne zwiedzanie i całodniowe wycieczki przyjdzie czas w kolejnych latach. 

Dowiedz się więcej na temat bezpieczeństwa, opieki i udzielania pierwszej pomocy dzieciom z wygodnych kursów online na BezpiecznyJunior.pl.