Ukąszenie przez żmiję – jak udzielić pierwszej pomocy dziecku?

Wiosną i latem podczas spacerów po łąkach i lasach możemy spotkać żmije zygzakowate. To jedyne jadowite węże występujące w Polsce. Ich jad jest toksyczny, ukąszenie przez żmiję może doprowadzić do niebezpiecznego stanu u dziecka. Dowiedz się jak udzielić pierwszej pomocy dziecku po ukąszeniu żmii.

Spotkanie ze żmiją

Żmije występują na terenie całej Polski, przeważnie na obrzeżach lasów, łąkach i polanach leśnych. Mogą mieć różne zabarwienie, Ich cechą charakterystyczną jest ciemny zygzak na grzbiecie. Żmija może ukąsić człowieka, gdy czuje się zagrożona, np. zostanie nadepnięta. Dlatego wybierając się na spacer w miejsce ich występowania warto ubrać pełne, wysokie obuwie, patrzeć pod nogi i zwracać uwagę na miejsca w których chcemy usiąść lub oprzeć się rękami. Widząc węża należy pozwolić mu uciec, nie należy go zaczepiać i dotykać.

Jak rozpoznać ukąszenie

Rana po ukąszeniu to dwa punktowe skaleczenia oddalone od siebie o ok 1cm. Jeżeli w ciągu 10-20 minut w miejscu ukąszenia nie pojawią się zaczerwienienie i obrzęk to prawdopodobnie ukąszeniu nie towarzyszyło wpuszczenie jadu do organizmu. Prawie zawsze występują objawy miejscowe, takie jak:  ból w miejscu ukąszenia, zaczerwienienie, obrzęk. Mogą także wystąpić takie objawy jak: wymioty, bóle brzucha, biegunka, miejscowe powiększenie węzłów chłonnych, poty, dreszcze, wzmożone pragnienie, słabe tętno, gorączka, zaburzenia świadomości, płytki oddech. Ryzyko wystąpienia ciężkiego zatrucia jest większe u dzieci.

Pierwsza pomoc po ukąszeniu

W pierwszej kolejności należy zapewnić dziecku i sobie bezpieczeństwo. Upewnijmy się, że żmija uciekła i nie grozi nam ponowne ukąszenie. Następnie należy uspokoić poszkodowane dziecko i zadbać o to by jak najmniej się poruszało. Ruch powoduje szybsze rozprzestrzenianie się jadu w organizmie. Ukąszoną kończynę należy unieruchomić i ułożyć poniżej poziomu serca na czas przewiezienia dziecka do szpitala. Ranę można przemyć wodą z mydłem i przykryć jałowym opatrunkiem. Osoba ukąszona powinna jak najszybciej zostać przewieziona do szpitala! Istnieją różne zalecenia co do zakładania opasek uciskowych powyżej miejsca ukąszenia. Najnowsze wytyczne wskazują by takich opasek nie stosować. 

Jak nie udzielać pomocy

Popularnym mitem na temat ukąszeń węży jest odsysanie jadu. Takie działanie jest niewskazane, może powodować zwiększenie obrażeń u dziecka, a dodatkowo zagraża zdrowiu osobie niosącej pomoc. Podobnie nie zaleca się nacinania rany oraz stosowania okładów z lodu.

Na co zwrócić uwagę

Do czasu udzielenia pomocy medycznej przez wykwalifikowane służby należy uważnie obserwować dziecko. Jeżeli dojdzie do utraty przytomności należy ułożyć dziecko w bezpiecznej pozycji i sprawdzać, czy ma zachowane krążenie i czy oddycha. W razie konieczności należy wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową. Po dotarciu do szpitala należy niezwłoczne poinformować personel medyczny, że doszło do ukąszenia przez żmiję. Surowica powinna zostać podana jak najszybciej. 

Dowiedz się więcej na temat udzielania pierwszej pomocy dzieciom z wygodnych kursów online na BezpiecznyJuior.pl.