Użądlenia przez owady. Jak reagować? Kiedy są niebezpieczne?

Wiosną, gdy przyroda budzi się do życia powraca także ryzyko użądlenia przez owady. To sytuacja, której trudno zapobiec. Dlatego warto wiedzieć jak postąpić, gdy owad zaatakuje nasze maleństwo oraz jak się zachować, gdy pojawią się niepokojące objawy. 

Postępowanie zależne jest od stanu dziecka. Jeżeli pojawia się jedynie miejscowa reakcja i występują takie objawy jak: zaczerwienienie, obrzęk, ból oraz ślad na skórze sytuacja nie jest groźna. W takiej sytuacji należy uspokoić dziecko i schładzać bolące miejsce chłodnym okładem.

Jakie objawy mogą być niebezpieczne dla dziecka?

Użądlenie przez pszczołę, osę lub szerszenia może także prowadzić do znacznie poważniejszych objawów. Dlatego należy bardzo uważnie obserwować dziecko – zwłaszcza jeżeli użądlenie zdarzyło się pierwszy raz i nie wiesz, jak zareaguje Twoje dziecko.

Twoją uwagę powinny przykuć: wysypka na skórze, pojawienie się obrzęków powiek, warg i języka, zaburzenia świadomości i problemy z oddychaniem. Te objawy mogą oznaczać wstrząs anafilaktyczny, czyli nagłą, ciężką reakcję alergiczną lub niealergiczną, która może prowadzić do zgonu. 

W takiej sytuacji należy wezwać zespół ratownictwa medycznego, a następnie spróbować przerwać kontakt z alergenem. Osa oraz szerszeń nie pozostawiają żądła w skórze, w przeciwieństwie do pszczoły. Jeżeli zauważysz żądło usuń je delikatnie za pomocą pęsety.

Istnieją także specjalne urządzenia, które służą do odessania jadu. Takie działanie może zapobiec dalszemu rozwojowi wstrząsu anafilaktycznego. Jeżeli mamy do dyspozycji adrenalinę w ampułko-strzykawce należy ją podać dziecku domięśniowo.

Kiedy wzywać pomoc medyczną?

Pogotowie należy wezwać natychmiast, gdy zauważysz objawy wstrząsu anafilaktycznego. Również, gdy dziecko zostanie użądlone w szyję, usta lub język jest duże ryzyko, że pojawią się problemy z oddychaniem i nie czekając na wystąpienie groźnych objawów należy wezwać pomoc medyczną.

Należy pamiętać, że najgroźniejsze są sytuacje, gdy po użądleniu dziecka zaczyna silnie puchnąć. Objawy pojawiają się przeważnie w ciągu paru minut od kontaktu z owadem. Gdy dojdzie do zatrzymania krążenia należy także rozpocząć prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Dowiedz się więcej na temat bezpieczeństwa i opieki nad dziećmi.