Wniosek z naszych badań: uczmy się udzielać pomocy dzieciom!

Przeprowadziliśmy badanie wiedzy rodziców na temat udzielania pierwszej pomocy dzieciom. Cóż się okazało? Wyniki nie są niestety zbyt optymistyczne. Okazuje się, że informacje na temat udzielania pierwszej pomocy są nieugruntowane i niepełne. To jeszcze bardziej przekonuje nas, że kurs BezpiecznyJunior.pl ma sens i może zmienić rodziców wahających się i nieświadomych w pewnych siebie i dobrze przygotowanych na najtrudniejsze sytuacje.


Naszą krótką ankietę złożoną z 3 pytań wypełniło 1060 rodziców. Okazuje się, że tylko 10% z nich odpowiedziało poprawnie na wszystkie 3 pytania, 14% na 2 pytania, a aż 76% z badanych odpowiedziało źle na 2 z 3 pytań. Natomiast ponad 1/3 z badanych nie zdobyła żadnego punktu, odpowiadając nieprawidłowo na wszystkie pytania. Co wiedzą, a czego nie wiedzą badani rodzice? Zapraszamy do krótkiej analizy badań.

Ile uciśnięć, ile wdechów?

Zapamiętanie schematu resuscytacji małego dziecka nie wydaje się trudne. A jednak! Okazuje się, że w naszym badaniu ponad połowa respondentów odpowiedziała na nie źle. Tylko 34% osób znało prawidłową odpowiedz. Reszta w badanych, niestety, nie potrafiłaby przeprowadzić poprawnie resuscytacji krążeniowo-oddechowej małego dziecka. Przypomnijmy raz jeszcze:w przypadku osób, które nie są pracownikami medycznymi prawidłowy schemat to 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 sztuczne wdechy.

Zadławienie, co robić?
Przy zadławieniu zaczynamy zawsze od oceny tego, czy dziecko jest przytomne i czy kaszel jest efektywny. To ważne, ponieważ od tego zależy, jaki jest dalszy schemat postepowania. 

Przypomnijmy: Jeśli kaszel jest efektywny czyli głośny, dziecko może oddychać, to należy ułożyć je w wygodnej pozycji na boku, by ułatwić mu odkrztuszenie ciała obcego. Kciukiem i placem wskazującym należy dodatkowo podtrzymywać żuchwę. Próba pomocy dziecku np. poprzez uderzenia w plecy, podczas efektywnego kaszlu może wyrządzić więcej szkody niż pożytku!

Gdy kaszel jest nieefektywny tzn. bezgłośny, dziecko nie może złapać oddechu, robi się czerwone lub sinieje należy wtedy ułożyć dziecko główką delikatnie w dół i uderzyć w plecy, w okolicę międzyłopatkową do pięciu razy z rzędu, za każdym razem obserwując, czy z ust wypadło ciało obce. Jeżeli nie ma poprawy należy obrócić dziecko na plecy, głową w dół i wykonać 5 uciśnięć klatki piersiowej. Uderzenia w okolicę międzyłopatkową i uciśnięcia klatki piersiowej należy powtarzać naprzemiennie do czasu usunięcia ciała obcego z dróg oddechowych lub utraty przytomności dziecka.

Jak wyglądały odpowiedzi na pytanie? Aż 42% naszych respondentów najpierw sprawdziłoby, czy w jamie ustnej znajduje się ciało obce. Nie jest to prawidłowe działanie na tym etapie udzielania pomocy dziecku. Zadławienie powstaje, gdy ciało obce jest w górnych drogach oddechowych i przeważnie jest niewidoczne w jamie ustnej. 

Dość niepokojące jest to, że prawie tyle samo osób ułożyłoby dziecko na kolanie, udrożniło drogi oddechowe i wykonało 5 wdechów ratowniczych, co mogłoby pogorszyć stan dziecka.

Tylko 18% badanych odpowiedziało dobrze na to pytanie i rozpoczęłoby od oceny stanu dziecka i oceny kaszlu. To bardzo ważny etap, ponieważ postępowanie w sytuacji, gdy dziecko jest nieprzytomne diametralnie różni się od schematu działania w przypadku dziecka przytomnego. 

W jaki sposób wykonywać uciśnięcia klatki piersiowej?

To pytanie nie należy do najłatwiejszych, ale tu połowa z badanych (50%) odpowiedziała poprawnie.
44% z wszystkich respondentów błędnie wskazało głębokość uciśnięć. Aby uciśnięcia były efektywne muszą być odpowiednio głębokie, czyli być wykonywane na około 1/3 głębokości klatki piersiowej dziecka. Trudno sobie to wyobrazić, więc najlepiej zobaczyć w jaki sposób wykonuje to działanie wykwalifikowany instruktor.

Kompleksowe informacje na temat udzielania pierwszej pomocy znajdziesz w wideoporadnikach na BezpiecznyJunior.pl. „Ratowanie życia dziecka” to dwa filmy wideo przygotowane przez lekarza pediatrę, neonatologa dr hab. n. med. Tomasza Szczapę. To łącznie 25 minut filmów, z których poznasz schemat działania przy zadławieniach oraz nauczysz się procedury prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej u dziecka do pierwszego roku życia.