Jak bezpiecznie podnosić i trzymać noworodka?

Noworodki uwielbiają być noszone. Nierzadko egzekwują swoją potrzebę głośnym płaczem, w wyniku czego w pierwszych miesiącach życia sporo czasu spędzają na rękach rodziców. Jak nosić noworodka by było mu wygodnie i by był bezpieczny? Na co zwrócić uwagę podnosząc dziecko z łóżeczka i układając na rękach?

Najlepiej na rękach rodziców

Narodziny nie są proste dla dziecka. W jednej chwili musi przyzwyczaić się do świata, w którym jest… zupełnie inaczej niż w brzuchu mamy. Nie słyszy już bicia jej serca, szumu oddechu, stłumionego głosu i ciepła ciała. Zewnętrzny świat jest jasny, głośny, zimny i twardy. Dlatego niemowlęta tak uwielbiają być noszone i kołysane. Czują się błogo, jest im dobrze i chętnie zasypiają. Często ich płacz nie jest związany z głodem czy koniecznością zmiany pieluszki tylko właśnie z potrzebą bliskości ciała rodzica. 

Podnoszenie noworodka

Ciało noworodka jest delikatne, układ kostno-stawowy nie jest jeszcze w pełni ukształtowany. Dlatego tak ważne jest by podnosząc dziecko nie robić tego ciągnąc dziecko za rączki i nie łapać mocno pod pachy. Aby prawidłowo podnieść dziecko z pozycji leżącej najlepiej jest wsunąć przedramię pod bok dziecka i podtrzymując głowę dłonią delikatnie przechylić dziecko na swoje przedramię, a następnie je podnieść. Można też mocno pochylić się nad dzieckiem, by droga z materacyka do rąk rodzica była jak najkrótsza.

Odpowiednie pozycje

Odpowiednia pozycja dla noworodka to pozycja leżąca lub półsiedząca. Dziecko w pierwszych miesiącach po urodzeniu nie ma jeszcze na tyle silnego kręgosłupa i stawów by przebywać przez długi czas w pozycji pionowej. Dziecko rozwija się przy każdej aktywności, a zatem także podnoszeniu i noszeniu. Dlatego ważne jest by regularnie zmieniać pozycje dziecka. Możemy to robić podnosząc dziecko raz przechylając je na lewą stronę, a raz na prawą. Podobnie trzymając dziecko na rękach, zalecane jest by raz układać dziecko na lewej ręce, a raz na prawej. Takie działanie niesie obustronne korzyści. Pozwala dziecku rozwijać się symetrycznie, a rodzice nie przeciążają jednej strony ciała.

Chcesz dowiedzieć się więcej o podnoszeniu, noszeniu i stymulowaniu rozwoju dziecka od 1 do 12 miesiąca życia? Skorzystaj z wideo poradnika Bezpieczny Junior. Poznaj zalecenia doświadczonej fizjoterapeutki dr Roksany Malak.