Twoje dziecko nie może zasnąć? Co robić?

Wielu rodziców boryka się z problemem zasypiania dzieci. Problem ten może pojawić się na każdym etapie rozwoju maluszka. Potrafi sprawić sporo zmartwień i zmienić wieczory w nerwową walkę o sen dziecka. Jakie są przyczyny tych trudności i jak sobie z nimi radzić?

Poznaj przyczyny problemów

Problemy z zasypianiem mogą być powodowane różnymi czynnikami. Mogą pojawić się zarówno u noworodka jak i u roczniaka czy dwulatka. U niemowląt częstą przyczyną są ząbkowanie, kolka niemowlęca, ból brzucha i katar. Warto też upewnić się czy dziecko nie jest głodne, nie chce mu się pić i czy nie ma mokrej pieluszki. Maluszek może też być niezadowolony, bo potrzebuje kontaktu z mamą.

Gdy dziecko jest starsze, przyczyny problemów z zasypianiem będą już zupełnie inne. Dziecko jest ciekawe świata i przyjmuje w ciągu dnia duże ilości bodźców. Wieczorem maluszkowi trudno się wyciszyć i jest zbyt rozbudzony by zasnąć. 

Inną przyczyną może być brak aktywności fizycznej dziecka w ciągu dnia i zbyt długie drzemki. Powodem problemów może być także nieodpowiednia temperatura w pokoju, zbyt jasne światło czy hałas. Czasami maluszek po prostu nie chce zostać sam i brak kontaktu z mamą sprawia, że nie może spać.

Jak sobie radzić?

W pierwszej kolejności należy obserwować dziecko i przeanalizować, jak wygląda schemat dnia i wieczór dziecka. Nieregularne godziny wstawania i zasypiania są niekorzystne dla dobrego snu. Warto ustalić stałe godziny pójścia do łóżka i ich przestrzegać.

Należy także zadbać o stworzenie wieczornej rutyny. W tym czasie powinniśmy ograniczyć dziecku ilość bodźców. Warto zadbać o to by dziecko nie oglądało bajek przed zaśnięciem, nie korzystało ze smartfonu i nie bawiło się w aktywny sposób. Im mniej wrażeń przed snem tym lepiej. Wyciszeniu sprzyjać będą czytanie książek, kolorowanie lub rysowanie.

Nie ma jednego sposobu na rozwiązanie problemów z zasypianiem dziecka. Konieczne jest obserwowanie dziecka i próba znalezienia przyczyny trudności w zasypianiu.

Poznaj więcej porad na temat zdrowia, bezpieczeństwa i opieki nad dzieckiem z poradników online BezpiecznyJunior.pl.