Zimowe spacery z noworodkiem – tak czy nie?

Pewne przysłowie mówi, że nie ma złej pogody, jest tylko nieodpowiednie ubranie. Czy ta reguła sprawdza się także u dzieci, które urodziły się późną jesienią lub zimą? Nie do końca. Na szczęście wystarczy trzymać się kilku zasad, aby zafundować sobie i maluchowi zdrowy spacer.

Pogoda spacerowa

Noworodek swoje pierwsze wyjście na dwór zalicza już kilka dni po narodzinach – w drodze ze szpitala do domu. To jego pierwszy kontakt ze światem zewnętrznym. Jeśli nie ma medycznych przeciwwskazań do wychodzenia na dwór już w kolejnych dniach możemy śmiało wyjść na spacer. Gdy pogoda nie sprzyja, jest mróz i śnieżyca albo silny wiatr, lepiej zaufać swojej intuicji i poczekać z wychodzeniem z domu. Wszak spacer ma być przyjemnością i czasem na wyciszenie także dla mamy, a nie dodatkowym źródłem niepokoju o zdrowie malucha.

Werandowanie

Ta metoda stosowana jest przez rodziców raczej w sezonie jesienno-zimowym, podczas niższych temperatur. Na czym polega? Ubieramy dziecko tak jak do wyjścia na spacer, wkładamy do wózka i ustawiamy na kilka-kilkanaście minut przy szeroko otwartym oknie, na balkonie lub tarasie. Taki sposób pozwala stopniowo oswoić dziecko z pogodą za oknem. Po kilku sesjach werandowania w ciągu kolejnych dni możemy śmiało wyjść na trochę dłuższy spacer.

Leśne szlaki, miejskie parki

Najlepiej za cel naszych wędrówek z maluchem postawić sobie pobliski las, park lub tereny oddalone od ruchu samochodowego. Dobrze, aby dróżka była prosta, niewyboista, wtedy dziecko będzie mogło spokojnie spać. Dobra wiadomość jest taka, że dzieci podczas spacerów… najczęściej śpią, gdyż lekkie bujanie przypomina im życie płodowe. Aby zapewnić maluchowi przyjemną drzemkę, dobrze najpierw przewinąć go i nakarmić, a także ubrać na cebulkę, osłonić od wiatru i dopiero wtedy ruszyć na wyprawę. Dla pewności można zabrać dla dziecka dodatkowy kocyk, aby mieć pewność, że nagła zmiana pogody nie pokrzyżuje nam spacerowych planów. Dobrze pamiętać też o tym, że chłodne paluszki u dziecka nie świadczą o tym, że jest mu zimno – temperaturę dziecka sprawdzamy na karku.

Chcesz poznać więcej szczegółów i dowiedzieć się jak spacerować w różnych warunkach np. podczas upałów? Chcesz mieć pewność, kiedy jest odpowiedni moment by pierwszy raz zaprosić gości?

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w filmie: „Pierwszy spacer z dzieckiem”. Opowiada o nich Magdalena Tomaszewska, położna z kilkunastoletnim doświadczeniem w klinice neonatologii.

Dowiedz się więcej o naszym wyjątkowym kursie: